UN STAT EUROPEAN A SCĂPAT DE COVID-19

Muntenegru este primul stat din Europa liber de coronavirus. Institutul de Sănătate Națională din această țară anunță că nu s-a mai înregistrat niciun caz de COVID-19 de 20 de zile.

La această situație s-a ajuns la 68 de zile de la primul caz de infecție cu noul coronavirus,  potrivit agenţiei croate de presă HINA.

Autorităţile sanitare din ţară au afirmat anterior că epidemia va fi declarată încheiată când nu se vor mai înregistra cazuri noi timp de 28 de zile.

Muntenegru a fost ultima ţară din Europa care a confirmat existenţa unui caz de COVID-19, la 17 martie.

De atunci, țara, care numără 630.000 de locuitori, a înregistrat 324 de cazuri de COVID-19, 315 dintre bolnavi s-au vindecat iar 9 au decedat.

Categorii: Externe
Tags: , , ,
Ți-ar putea plăcea

Ce pericole apar atunci când ne deshidratăm VIDEO

Temperaturile cresc foarte mult, iar corpul trebuie să fie hidratat permanent. Lipsa apei din organism afectează toate organele și ne poate pune în pericol viața. „Deshidratarea nu afectează doar rinichii.…