Sfatul specialistului Știri

Apelul unui reputat specialist: “Nu vă mai tratați singuri!” Combinația posibil MORTALĂ folosită de mii de oameni care nu au trecut pe la medic

Internetul și rețelele de socializare abundă în informații despre COVID-19, iar tratamente și rețete adună mii de share-uri. Medicii sunt copleșiți de numărul mare de pacienți care ajung la spital în stare gravă, după ce s-au tratat acasă singuri, “după ureche”, ignorând orice sfat medical și preferând să ia medicamente recomandate pe rețelele de socializare.

Unul dintre medicamentele administrate de oameni fără recomandarea medicului este un antibiotic, deși protocolul de tratament nu îl recomandă decât în cazurile în care o infecție bacteriană se suprapune celei virale.

Medicul pediatru Mihai Craiu face un apel disperat, pe Facebook, către populație să nu mai folosească automedicația, mai ales că există riscuri mortale în cazul unor combinații de medicamente. Specialistul român își însoțește mesajul și de mai multe link-uri către surse oficiale de informare. Iată, mai jos, apelul dr. Mihai Craiu:

“NU VĂ MAI TRATAȚI SINGURI!!!!

Acum când au crescut impresionant de mult pacienții ce au o boală acută (COVID-19 și altele) există o presiune imensă pe sistemul medical românesc. Toate inabilitățile sale ies la suprafață. Toate masurile nepotrivite se decontează acum.

DAR…

Va rog din suflet nu vă mai tratați, singuri, acasă, după retete “faimoase” care circulă pe net.

Combinația posibil MORTALĂ o iau acum mii de oameni în România, deseori fără nici un consult medical :

Azitromicină sau alt macrolid + Antihistaminice + Ventolin.

Eventual și hidroxiclorochină.

PUTEȚI SĂ MURIȚI DIN CAUZA ACESTUI TRATAMENT dacă il luați de capul vostru, fără consult medical.

Ce zic protocoalele medicale?

1. Azitromicina poate avea interacțiuni severe cu alte medicamente, crescând toxicitatea cardiacă foarte mult. Prima pe listă e hidroxiclorochina – https://www.webmd.com/…/det…/list-interaction-medication

2. Se știe că asocierea de Azitromicină cu unele antihistaminice poate crește riscul de aritmie cardiacă prin prelungirea intervalului QTc pe EKG. Poate să apară aritmie și la omul aparent sănatos. Se cheamă torsada vârfurilor această aritmie specială… https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17546486/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17546486/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7703471/

3. Ventolinul/salbutamolul poate avea toxicitate cardiacă și produce agitație și tahicardie, chiar și la persoane perfect sănătoase…

Nu vă mai automedicați căci există riscuri mortale!!!!”