O pacientă cu COVID-19 a fost internată în stare gravă, după ce s-a tratat acasă de teamă că va fi ucisă în spital

O femeie confirmată cu COVID-19 a fost internată în stare gravă pe secția de Terapie Intensivă a Spitalului „Sfântul Spiridon” din Iași, după ce s-a tratat singură acasă. Medicii spun că femeia a refuzat inițial internarea, de teamă că în spital va fi omorâtă cu oxigen.

Pacienta în vârstă de 55 de ani a ajuns la UPU cu febră și dificultăți de respirație, iar testul rapid a confirmat infecția cu noul coronavirus. Ulterior, medicii au stabilit că are afectare pulmonară 90% necesită urgent ventilație non-invazivă. Femeia a fost internată pe ATI COVID la secţia neurologie, deoarece la ATI infecțioase nu mai sunt locuri disponibile. 

„Ieri, am avut o pacientă în UPU, de 55 de ani, dintr-o comună din judeţul Iaşi, care s-a prezentat cu febră şi dispnee. I-am făcut testul rapid şi a ieşit pozitiv, pacienta nefiind vaccinată. La radiografie, s-a observat că avea plămânii afectaţi în proporţie de 90%. A mărturisit medicilor că s-a tratat singură cu antibiotic acasă, timp de o săptămână, de teama că oxigenul din spital ar fi omorât-o. Femeia este acum pe ventilaţie noninvazivă şi a fost internată la ATI de la Spitalul de Neurochirurgie, pentru că la Infecţioase deja nu mai sunt locuri”, a declarat prof.univ.dr. Diana Cimpoeşu, coordonator UPU/SMURD, citată de ziaruldeiasi.ro.

Din cauză că întreaga capacitate a secţiei ATI de la Infecţioase a fost depăşită, cei cu forme grave ale bolii au început să fie internaţi la spitalele suport. Medicii atrag atenţia asupra faptului că există persoane care, deşi prezintă simptome clare ale bolii, preferă să se trateze acasă, fără a consulta nici măcar medicul de familie şi care ajung mai târziu în stare gravă la spital.

Categorii: Actualitate
Tags: ,

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Ți-ar putea plăcea